Film
Čtyři vraždy stačí drahoušku

Film Čtyři vraždy stačí drahoušku
  Trailer for movie Čtyři vraždy stačí drahoušku Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 133 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepšia.TV for 0.10 € for 14 days without commitment. Lepšia.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepšia.TV today for just 0.10 € !

Movie information

George Camel přednáší literaturu na maloměstské škole, v soukromí vede zcela spořádaný, nevzrušivý život. A právě tomuto nenápadnému, spíš bázlivému člověku se jednoho dne náhodně dostane do ruky šek na milion dolarů. Drahocenného papírku se chtějí zmocnit hned dvě zločinecké bandy, a obě se také nastěhují do domu, kde v podnájmu bydlí George. Pan učitel náhle na každém kroku naráží na mrtvolu, kolem něj zuří nemilosrdná válka gangů. Nestačí koukat, co se to s ním děje - vždyť o něj dokonce jeví zájem krásné ženy, a na to rozhodně není zvyklý...

Genre: Comedy
Directed by: Oldřich Lipský
Starring: Lubomír Lipský (George Camel), Jiřina Bohdalová (Sabrina), Iva Janzurová (Kate šéfová gangu), Marie Rosulková (Harringtonová), Josef Hlinomaz (Gogo), Jan Libícek (policejní důstojník Brooks)
Country: Czechoslovakia
Year: 1970
Score: 77 %
Broadcasted on: Filmbox
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Yкраїнська Yкраїнська