Robert Redford

herec|producent|režisér
Robert Redford - Poslední pevnost
Robert Redford - Poslední pevnost
Narodený: 18.8.1936, Santa Monica, California, USA (87 rokov)
Výška: 178 cm
Rodné meno: Charles Robert Redford Jr.
Získal mezinárodní ohlas za svou hereckou, režijní i producentskou práci i za podporu nezávislého filmu a boj o lepší životní prostředí.

Redford získal Cenu Americké Akademie - Oscara, Zlatý Globus i Cenu Guildu amerických režisérů za svůj režijní debut, jímž byl film OBYČEJNÍ LIDÉ, který líčil drama citové krize jedné rodiny. Své další filmy FAZOLOVÁ VÁLKA V MILAGRU a TEČE TUDY ŘEKA (nominace na Zlatý Globus za Nejlepší režii), vedle režie i produkoval. Film QUIZ SHOW získal dvě oscarové nominace: jako Nejlepší film i za Režii a také nominaci na Zlatý Globus. Film ZAŘÍKÁVAČ KONÍ vynesl Redfordovi čtvrtou nominaci na Zlatý Globus. Jako herec získal Redford nominaci na Oscara za roli ve filmu PODRAZ. Viac

Aktivně podporuje nezávislý film, v roce 1980 založil Institut Sundance, který věnoval ,,podpoře a rozvoji nadaných začínajících autorů a režisérů a národní i mezinárodní prezentaci nové americké nezávislé kinematografie."

Tento institut sponozoruje každoroční festival Sundance, který se koná v Utahu. Ze skromných začátků se přehlídka stala nejprestižnějším festivalem nezávislého filmu v Americe.

Redford se narodil v Santa Monice v Californii. Studoval na prestižní Americké Akademii dramatických umění v New Yorku, po jejímž absolvování začal svou hereckou dráhu. První role hrál na Broadwayi, postavu ze hry Neila Simona BOSÉ NOHY V PARKU ztvárnil pak i ve stejnojmenném filmu Gena Sakse po boku Jane Fondové, a získal za ni uznání kritiky i obecenstva. Z dalších filmů, v nichž hrál, si uveďme alespoň několik titulů: WAR HUNT, INSIDE DAISY CLOVER (s Natálií Woodovou), THE CHASE, THIS PROPERTY IS CONDEMNED, TELL THEM: WILLLIE BOY IS HERE.

V roce 1969 hrál po boku Paula Newmana ve westernu BUTH CASSIDY AND THE SUNDANCE KID v režii George Roy Hilla. Tento film se stal klasickým dílem a upevnil Redfordovu pozici špičkového herce. Později se všichni tři znova sešli na filmu PODRAZ, který získal sedm Oscarů, mezi nimi za Nejlepší film a Redford byl nominován jako Nejlepší herec.

Vytvořil vynikající postavy ve filmech jako byl JEREMIAH JOHNSON, TAKOVÍ JSME BYLI, VELKÝ GATSBY, TŘI DNY KONDORA, BRUBAKER, PŘIROZENÝ TALENT, VZPOMÍNKY NA AFRIKU, ORLÍ PRÁVO, NESLUŠNÝ NÁVRH aj. Nedávno vystupoval ve filmu THE LAST CASTLE a objevil se i ve filmech, které produkovala jeho společnost WILDWOOD ENTERPRISES, kterou založil v roce 1968. Jsou to filmy SJEZDAŘ, KANDIDÁT, ELEKTRICKÝ JEZDEC a VŠICHNI PREZIDENTOVI MUŽI - tento film obdržel sedm oscarových nominací včetně té za Nejlepší film. Nedávno vznikl v jeho produkci film A CIVIL ACTION s Johnem Travoltou v hlavní roli. Menej
Ocenenie:
  • Oscar, 1980, réžia, Obyčejní lidé

Filmy - Robert Redford:

  Česká republika Česká republika   Írsko Írsko   Poľsko Poľsko   Chorvátsko Chorvátsko   Ukrajina Ukrajina