Clint Eastwood

herec|režisér|producent|skladateľ|scenárista
Clint Eastwood - Nikdy neprohrát
Clint Eastwood - Nikdy neprohrát
Narodený: 31.5.1930, San Francisco, California, USA (93 rokov)
Výška: 188 cm
Rodné meno: Clinton Eastwood Jr.
Je dokonalý režisér. jeho kariéra už trvá čtyři desetiletí a ovlivnila různé generace milovníků filmu. Eastwood je jedna z nejplodnějších osobností v dějinách filmu. Nejdřív byl dlouho hercem, později se stal i režisérem a producentem. jeho pozoruhodná práce byla odměňována ohromným kasovním úspěchem a dostalo se jí zaslouženého ocenění. Ve filmovém průmyslu je ceněn i publikem. Jeho neutuchající tvůrčí práce nemá obdob. Clint Eastwood se stal filmovou legendou. Viac

Začátek jeho výše popsané filmové kariéry bylo podepsání smlouvy u Universal Pictures v roce 1955. Přestože jeho kariéra nezačala příliš úspěšně, propracoval se až do dalšího tisíciletí. Hlavní roli si zahrál ve 46 filmech (celkem hrál v 57 filmech), režíroval jich 25 a produkoval 20. Pozoruhodnost jeho práce spočívá v tom, že často svá působení kombinoval - hrál, režíroval i produkoval. To se stalo třináctkrát. Pouze hrál a režíroval v devíti filmech. Produkoval a někdy i hrál ve čtrnácti filmech.

Stejně ohromující jsou i uznání, kterých se Eastwoodovi za ta léta dostalo. V březnu 2003 získal cenu Akademie za celoživotní přínos filmu, a v srpnu téhož roku obdržel od Institutu Henry Manciniho Hank Award, která hodnotí přínos americké hudbě. V lednu 2000 Eastwood obdržel ocenění za celoživotní přínos od New York´s Board of Review. V květnu toho roku získal čestný umělecký doktorát na Wesleyan University a v prosinci převzal Kennedy Center Honors Award. V roce 1999 byl porotou People´s Choice Award nominován na nejoblíbenějšího herce všech dob (cenu People´s Choice Award získal již v letech 1981, 1984, 1985, 1987 a 1998 za nelepšího herce roku).

V roce 1998 Eastwood získal čestného Cézara za celoživotní přínos filmu od Francouzské filmové společnosti a tentýž rok i Zlatého Laurela ve stejné kategorii od Producers Guild of America. Cenu za celoživotní přínos získal i od Amerického filmového institutu a Filmové společnosti v Lincolnově Centru v roce 1996. Prestižní pamětní cenu Irvinga G. Thalberga od Academy of Motion Pictures, Arts and Sciences získal i v roce 1995.

Kritikou uznávané drama Tajemná řeka poprvé uvedené na filmovém festivalu v Cannes bylo nominováno na Zlatou palmu a Golden Coach Award. Tajemná řeka získala šest nominací Akademie (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší scénář) a dva Oscary (nejlepší herec a nejlepší herec ve vedlejší roli).

Eastwoodovi nebyl filmový festival v Cannes cizí a tak se stal v roce 1994 porotcem a získal nominaci na Zlatou palmu za nejlepší film za své snímky Bílý lovec, černé srdce a Bird v roce 1988 (tento film vyhrál cenu nejlepšího herce a nejlepší zvuk) a za film Bledý jezdec v roce 1985. Za film Bird získal v roce 1989 i Zlatý globus za nejlepší režii, cenu za celoživotní přínos filmu Hollywood Foreign Press Cecil B. DeMille v roce 1988 a Zlatý globus za nejoblíbenějšího herce.

Díky dlouhému a pevnému vztahu Eastwooda a Muzea moderního umění v New Yorku, zde archiváři v roce 1980 jako první vytvořili retrospektivu Eastwoodovy práce a v roce 1993 ji zopakovali. Podobná retrospektiva se uskutečnila v rámci Francouzské kinematéky v roce 1985, v roce 1990 v rámci Walker Art centra v Minneapolis a v roce 1992 v rámci Britského filmového institutu.

Všechno to díky faktu, že Clint Eastwood je prvotřídní filmová hvězda . Když se podíváme na jeho kariéru, musíme obdivovat jeho všestrannost a lehkost, se kterou je schopen pracovat jako herec, režisér nebo producent. V tomto ohledu je Eastwood ojedinělý případ, a to jak v tom, co dokázal, tak i v úspěšnosti jeho práce.

Clinton Eastwood Junior se narodil 31. května 1930 v San Francisku v Kalifornii, vyrůstal v Oaklandu. Nějakou dobu se s rodinou stěhovali z města do města, protože si v období hospodářské krize jeho otec hledal práci. Tato zkušenost na něm zanechala hluboké stopy, přiznává, že mu pomohla vytvořit si žebříček hodnot a utvořit pracovní morálku.

Clint Eastwood je možná nejsvědomitější režisér, který kdy stál za kamerou. Nestrpí žádné plýtvání - ať už jde o čas nebo o peníze. Miluje natáčení filmů a od začátku do konce natáčení mu patří každý den a každý dolar. Když zrovna nepracuje na filmu, žije poklidně v Carmelu se svou ženou Dinou Ruiz Eastwoodovou (byli oddáni v březnu 1996) a jejich dcerou Morgan (narozenou 12. prosince 1996). Menej
Ocenenie:
  • Oscar, 1992, réžia, Nesmiřitelní
  • Oscar, 2004, réžia, Million Dollar Baby

Filmy - Clint Eastwood:

  Česká republika Česká republika   Írsko Írsko   Poľsko Poľsko   Chorvátsko Chorvátsko   Ukrajina Ukrajina