Sledovať film
Toyen
online

Film Toyen
Tento program v súčasnosti nie je možné v Lepšia.TV prehrať. Vyskúšajte prehrať iné zaujímavé relácie, filmy, seriály, rozprávky online a k tomu 131 českých a zahraničných TV staníc naživo aj 30 dní dozadu. Vyskúšajte Lepšia.TV za 0.10 € na 10 dní bez záväzkov. Lepšia.TV vám prináša najdlhší archív aj online živé vysielanie. Pre maximálny komfort sledovania môžete využiť digitálné funkcie ako nahrávanie alebo pauza. Získajte svoju Lepšia.TV ešte dnes len za 0.10 €!

Informácie o filme

Veľký ateliér, hangár či cirkusový stan. Tu vybudujeme veľký svet Toyen a Jindřicha Heislera, popredných európskych surrealistov. Kulisa sa bude skladať z fragmentov bytov, hotelov, kaviarní a ulíc. Kúpelňa a vaňa v byte Toyen, rezidencia, kde 4 roky býval Heisler, Žid, ktorý sa nedostavil k transportu, a kde on a jeho milenka vytvárali umenie. Maliarska výbava, klobúky, peňaženky, fotografická výbava, rádiové hlásenia približne z rokov 1930 - 1970. Amatérske filmy, nakrútené Toyen a Heislerom. Prenikneme do obrazov a umeleckých diel v tomto naozaj fantasknom svete. Spredu, zozadu, cez maliarske plátno. Surrealizmus ako základ ich úplnej nezávislosti na politike, režimoch, národnosti, bohatstve a chudobe. Prežijú hrôzy nacizmu i komunizmu. Vytváranie sebarealizácie, nezávislosti a slobody. Vnútorná sila, energia ich nevšedného vzťahu, ich lásky. Toyen niekedy ako muž, inokedy ako obhajca hrubej erotiky, dokonca pornografie. Toyen ani Heisler neboli nikdy v manželskom zväzku. Nemali deti. Spolu, jeden vedľa druhého, vynašli nové umelecké prístupy, poéziu, koláž, fotografické techniky, reklamné artefakty. Dôraz na nekompromisnú agresivitu a bojovnosť i nežných vízií, ktoré vyzerajú ako počiatok dnešnej dôležitosti vizuálna a video prezentácií. Poézia a šok. Budeme hľadať a skúmať, ako táto dvojica (Heisler bol o 12 rokov mladší než Toyen, ktorá ho prežila o 27 rokov), stále spolu, zviazaní neviditeľnou pupočnou šnúrou tvorby a emócie. Prežije len sila jednotlivca!

Žáner: Životopisný, Dráma
Réžia: Jan Němec
Hrajú: Zuzana Stivínová (Toyen), Jan Budař (Jindřich Hejzlar)
Rok výroby: 2005
Hodnocenie: 49 %
Prehrajte si tento program vysielaný v televízii ČT art 22.9.2022 21:25
  Česká republika Česká republika   Po anglicky Po anglicky   Poľsko Poľsko   Chorvátsko Chorvátsko   Yкраїнська Yкраїнська